Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

INTERWENCJE: Gdy pies śpi w dziurze w ziemi...

INTERWENCJE: Gdy pies śpi w dziurze w ziemi...
Mieszkańcy Radomia i naszego powiatu łamią prawa zwierząt. Najgorzej wygląda sytuacja na wsiach, gdzie psy są stale na łańcuchach, załatwiają się obok swoich bud, nie dostają jedzenia ani picia. Jak pomóc czworonogom?


- Na terenie gminy Jastrzębia pod Radomiem widuję skundlonego wilczura, który mieszka w dziurze w ziemi. Obok niej jest wbity długi kij, do którego przymocowany jest ok. półtorametrowy łańcuch. Pies cały czas znajduje się na uwięzi. Marznie. To wbrew prawu o ochronie zwierząt. Jak pomóc takiemu zwierzakowi? - pyta jedna z naszych czytelniczek, która przysłała nam zdjęcia zwierzęcia.

- Na parkingu przy Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu naprzeciwko poradni specjalistycznych przy ul. Lekarskiej znajduje się pies, który jest non stop na łańcuchu. Podeszłam do niego bliżej. Zobaczyłam, że obroża jest za ciasna, ściska mu szyję. Łańcuch z pewnością jest za krótki, ma troszkę ponad metr. Przechodzę tamtędy przynajmniej dwa razy dziennie i pies cały czas jest na uwięzi. To okropne. Dlaczego ludzie na to pozwalają? - mówi inna zbulwersowana mieszkanka Radomia.

Od 1 stycznia 2012 r. zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin, natomiast łańcuch powinien mieć długość przynajmniej 3 metrów. Jak udowodnić, że prawo zwierząt jest łamane i  pomóc czworonogowi w niedoli?

Na terenie naszego miasta funkcjonuje Eko Patrol działający przy Straży Miejskiej. To specjalnie wyszkoleni strażnicy miejscy, którzy interweniują w sprawach związanych ze zwierzętami, nie tylko psami czy kotami. - Eko Patrol może interweniować tylko i wyłącznie nie terenie Radomia - zastrzega Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej.

A jak pomóc zwierzętom, które znajdują się poza miastem. W takich sytuacjach powinniśmy dzwonić na policję, stacjonującą w danej gminie oraz skontaktować się z pobliskim stowarzyszeniem chroniącym prawa zwierząt.
Skontaktowaliśmy się z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt ANIMALS, który wyjaśnia, jak wygląda typowa interwencja.

JAK RATOWAĆ KRZYWDZONE ZWIERZĘ

- By pomóc pokrzywdzonemu zwierzęciu, można dzwonić do stowarzyszeń zajmujących się ochroną praw zwierząt - mówi Monika Kowalska, koordynatorka ds. interwencji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt ANIMALS. - Zdarza się, że w danym regionie Polski nie ma takiej organizacji, wówczas poinformować należy policję,  Straż Miejską/ Gminną  lub  Powiatowy Inspektorat Weterynarii .  

Jak tłumaczy Monika Kowalska, członkowie stowarzyszenia, które otrzymało zgłoszenie o niehumanitarnym traktowaniu zwierzęcia, jadą na miejsce i przeprowadzają kontrolę warunków bytowych. Zgodnie z artykułem 40 Ustawy o ochronie zwierząt Policja może uczestniczyć, jeśli właściciel zwierzęcia jest agresywny i utrudnia przeprowadzenie interwencji. Ponadto sprawdza się  warunki bytowe psa, m.in. czy buda jest w dobrym stanie, czy jest ocieplona, czy nie ma dziury w dachu, czy jest zaizolowana od podłoża, czy pies posiada stały dostęp do wody, czy karmiony jest odpowiednio, czy teren wokół budy jest czysty, czy nie ma tam odchodów itp. Jeżeli zostaną naruszone zasady dobrostanu zwierzęcia, inspektorzy spisują protokół i pozostawiają zalecenia dla właściciela poprawy warunków. Właściciel w określonym czasie zobowiązuje się do wykonania zaleceń. Później sprawdzają, czy posiadacz zwierzęcia wywiązał się z umowy.


Osoba, która zgłosiła sprawę, nie musi uczestniczyć w interwencji. Zgłaszającego chroni ustawa o ochronie danych osobowych.

UDOWODNIĆ KRZYWDĘ NIE TAK ŁATWO

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Jeśli właściciel psa nie chce współpracować ze stowarzyszeniem i nie wykonuje zaleceń spisanych podczas interwencji, wówczas stowarzyszenie zgłasza sprawę na drogę administracyjną. Informowana jest policja. Właściciel otrzymuje mandat. W skrajnych przypadkach zwierzę może zostać odebrane właścicielowi decyzją wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

- W przypadku psów i kotów zostają one przekazane pod opiekę schroniska dla bezdomnych zwierząt lub do domu tymczasowego, w przypadku zwierząt gospodarskich do gospodarstwa rolnego wskazanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Następnie sprawa kierowana jest do prokuratury - tłumaczy Monika Kowalska z ANIMALS.

W przypadku, kiedy prokuratura zgłosi sprawę do sądu, należy udowodnić, że właściciel psa złamał jego prawa. Potrzebne są zeznania świadka, który to widział, ma na to dowody. Jak pokazuje rzeczywistość, to nie jest takie proste. Od stycznia 2012 r. funkcjonuje ustawa o ochronie zwierząt, która miała pomóc w karaniu ludzi, którzy traktują zwierzęta niehumanitarnie. Jednak trudno ją wyegzekwować.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
- Ustawa mówi, że łańcuch, do którego przywiązany jest pies, musi mieć min. 3 m długości i że zwierzę nie może być do niego przywiązane więcej niż 12 godzin. Łańcuch można zmierzyć. Wtedy okaże się, czy rzeczywiście jest krótszy niż 3 m. Ale jak udowodnić, że pies jest przywiązany do niego więcej niż 12 godzin? Nie można nagrywać kamerą ani robić zdjęć właścicielowi, bo to wbrew prawu. Można np. umówić się z kilkoma osobami i na zmianę obserwować zwierzę, czy przez 12 godzin nie było spuszczane z łańcucha. Jeśli sprawa zostanie zgłoszona do sądu, wówczas trzeba zeznawać, by rzeczywiście pomóc zwierzakowi. Bez zeznań sąd ma związane ręce. Niestety, nie wszyscy się na to decydują - tłumaczy funkcjonariusz policji z gminy Jastrzębia pod Radomiem.

W naszym mieście funkcjonuje stowarzyszenie 4 ŁAPY, które pomaga skrzywdzonym zwierzętom, jeździ na interwencje. Jeśli ktoś był świadkiem łamania praw zwierząt, może telefonować na Eko Patrol, na policję i do stowarzyszenia przeciwdziałające łamaniu praw zwierząt.

Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt "4 Łapy"

ul. Struga 1
26-600 Radom
e-mail: patrycja.misiak@wp.pl

Eko Patrol

e:mail - sekretariat@strazmiejska.radom.pl,
tel. 986 lub (048) 36 20 464,
 
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
ul. Witosa 96
26-600 Radom
tel. 48 384 77 73


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy