Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”!

Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJSpotkania rozpocznie - w poniedziałek, 7 kwietnia o godz. 11 – spektakl „Radom. Cisza przed burzą” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. – Przedstawienie oparte jest na wspomnieniowej książce Ben-Ziona Golda, który urodził się w Radomiu, w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej – mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej, która jest organizatorem „Śladu”.

To nie jedyny spektakl, który będziemy mogli obejrzeć podczas Spotkań z Kulturą Żydowską. Zakończy je – w piątek, 11 kwietnia – przedstawienie „Nie tylko lokomotywa” przygotowane przez Teatr Poszukiwań. – Tym razem teatr sięgnął do tekstów Juliana Tuwima. Ten wybitny poeta, Żyd z pochodzenia, kojarzony jest głównie z wierszami dla dzieci, a zapominamy często, że był głównym dostarczycielem znakomitych tekstów do przedwojennych kabaretów – tłumaczy Renata Metzger.

Dwie będą również wystawy (wtorek, 8 kwietnia, godz. 18 i 18.30). Pierwsza to „Motywy żydowskie w twórczości ks. Władysława Paciaka”, gdzie zobaczymy prace z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej i ze zbiorów prywatnych, druga to fotografie Jerzego Kutkowskiego zatytułowane „Jerozolima”.

We środę Resursa zaprasza na spotkanie (godz. 17) z Pawłem Śpiewakiem – socjologiem i historykiem idei, profesorem Uniwersytetu warszawskiego, publicystą, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Spotkanie dotyczyć będzie ostatniej książki prof. Śpiewaka „Żydokomuna – refleksje historyczne”.

Natomiast w czwartek organizatorzy „Śladu” proponują (godz. 17) koncert „Lamentacje...” toruńskiej grupy HaShir. Zespól gra tradycyjną muzykę chasydzką, nadając jej nowoczesne brzmienie dzięki nietuzinkowym aranżacjom. – Czerpiemy zarówno z tradycji, m.in. modlitw i myśli wielkich mędrców, np. rabina Nachmana z Bracławia czy psalmów Tanachu (Biblii Hebrajskiej), jak i z kompozycji współczesnych wykonawców – mówią toruńscy muzycy. W kwietniu 2012 roku zespół wziął udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni i Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej „Shalom” w Kaliszu i zdobył tam pierwszą nagrodę. Występ HaShir poprzedzi prelekcja ks. Jacka Kucharskiego, biblisty.

Ostatni dzień „Śladu”, czyli piątek rozpocznie (godz. 11) happening na ul. Bóżnicznej „Początek Księgi...”, przygotowany przez uczniów VI LO im. Jana Kochanowskiego. – Młodzież przeglądała stare księgi adresowe, poszukując w nich żydowskich mieszkańców Radomia. Zaprezentują nam plon tych poszukiwań, na razie nazwiska na literę „A” – mówi dyrektor Resursy Obywatelskiej.

Tradycyjnie już podczas Spotkań z Kulturą Żydowską będziemy mogli obejrzeć filmy dokumentalne; tym razem cztery (wtorek, godz. 19; środa, godz. 18, czwartek, godz. 17). Pierwszy z nich to niemiecki obraz „W poszukiwaniu straconego dzieciństwa” o Brunonie Schulzu. Jego tragicznie krótkie życie zostało podsumowane tak: „Urodził się jako Austriak, żył jako Polak i umarł jako Żyd”. Bruno Schulz zostawił niewiele prac i wydawało się, że pamięć o nim zaginie. Tak się jednak nie stało, a film pokazuje, jak wielu ludziom w różnych krajach wciąż bliska jest twórczość Schulza. Marcel Łoziński w „Toni i jej dzieciach” opowiada o tułaczce 11-letniej Werki i jej 9-letniego brata Marcela po domach dziecka, po tym jak ich matkę, przedwojenną komunistkę sąd skazuje na więzienie. Z kolei „Yael” to historia Natalii, dziewczyny z Polski, która postanawia przejść na judaizm. W celu umocnienia swojej wiary i ukończenia procesu konwersji wyjeżdża do Izraela. „Szukając gwiazd” jest natomiast adaptacją wojennego opowiadania Marka Hłaski. Film opowiada o dziewięcioletnim chłopcu, zakochanym w ukrywającej się po sąsiedzku żydowskiej dziewczynce.

Iwona Kaczmarska "7 Dni"/ fot.archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy