"Niespodziewany początek jesieni" w Orońsku

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Jest to impreza plenerowa, odbywająca się na terenie parku krajobrazowego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Każda edycja poświęcona jest innej wybranej kulturze etnicznej. W poprzednich latach odbyły się między innymi festyny: indiański, celtycki, Wikingów, „Fiesta Latina”, „Wielka Azja”, „Dzień Kultury Żydowskiej”, „Afrikana”, rosyjski Korowód, oraz ostatni poświęcony kulturze tureckiej.

W tym roku CRP przybliży kulturę Węgier.  Gościom dojeżdżającym z Radomia organizatorzy zapewniają darmowe kursy autobusowe. Na przystanek przy ul. Poniatowskiego autobusy ITS Michalczewski podjadą o godz.12.30 i 14, kursy powrotne z Orońska zaplanowane są na 18.30 i 20.

Jak co roku program festynu jest bardzo bogaty i różnorodny, gwiazdą dnia będzie zespół Budafolk z Budapesztu, z Debreczyna przyjedzie kapela zbójnicka Betyar Banda, która da koncert muzyki na ludowych instrumentach, zaprezentuje regionalne tańce węgierskie oraz poprowadzi zajęcia taneczne. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach tradycyjnych rzemiosł węgierskich. Dla najmłodszych wystąpi Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc z przedstawieniem „Kukuryku na patyku” reżyserowanym przez
Andrása Veresa z
Węgier, scenografię opracował  György Árvai także z Węgier, kostiumy zaprojektowała Edit Szűcs (Węgry). Na święcie kultury węgierskiej nie może zabraknąć arii z operetek Imre Kalmana i Franza Lehara oraz Tańców Węgierskich Brahmsa. Usłyszymy je w wykonaniu Moniki Świostek i Kwartetu Molto Bene. Na smakoszy będą czekały wina i specjalności kuchni węgierskiej , w które będzie można zaopatrzyć się na stoisku delikatesowym. CRP wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury przygotowało konkurs wiedzy o Węgrzech z nagrodami. W Galerii Kameralnej będzie prezentowana wystawa komiksów Attili Futakiego. Oprócz tych atrakcji przygotowano dla dzieci plac zabaw, wielkie malowanie na ekranie, warsztaty ceramiczne, przejażdżki konne po parku. Wstęp na wszystkie wystawy w dniu festynu w cenach promocyjnych.

.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy