Bartosz Soćko wygrał 17. Królewski Gambit Radomia

Bartosz Soćko z Hetmana Katowice wygrał siedemnastą edycję Królewskiego Gambitu Radomia. Do rywalizacji przystąpiło blisko stu zawodników, w tym kilku z zagranicy.

W tych zawodach rozgrywki odbywają się w dziewięciorundowym systemie szwajcarskim. Zawodnicy siadający do szachownicy zastają już rozpoczętą partię, w której sędzia wykonał za białe i czarne dwa pierwsze posunięcia: 1. e4 e5 2. f4 e:f4. Jest to gambit królewski "przyjęty". - Jest to turniej tematyczny, do którego na pewno trzeba się przygotować. Zaczyna się od pewnej pozycji, która jest ustawiona już wcześniej na szachownicy - wyjaśnia Andrzej Zygarski, dyrektor turnieju.

Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach. W grupie A (zawodnicy z min. I kategorią kobiecą lub II kategorią męską) wystartowało 53 osoby. Zwyciężył Bartosz Soćko, triumfator z 2004 i 2010 roku. Zawodnik KSz Hetmana Katowice zdobył siedem punktów. Drugi był Michał Luch z OKSiR Wisznia Mała, a na najniższym stopniu podium stanął Michał Olszewski (Akademia Szachowa Gliwice).

Najlepsza wśród kobiet była Karina Szczepkowska-Horowska z MKSz Rybnik, która w ogólnej klasyfikacji zajęła szóstą lokatę. - Był to jej pierwszy start w Radomiu i od razu zanotowała zwycięstwo w kategorii pań - mówi Andrzej Zygarski.

Zobacz galerię zdjęć

Turniej miał międzynarodową obsadę. - Wystartowali zawodnicy ze Szwecji, Ukrainy czy Hiszpanii. Gdyby budżet turnieju był nieco większy, to na pewno szachistów zagranicznych byłoby jeszcze więcej, ale cieszmy się z tego co jest. Jesteśmy zadowoleni, nikt nie narzeka, a zawodnicy twierdzą, że chętnie wrócą do nas za rok, co nas bardzo cieszy - dodaje dyrektor turnieju.

Wśród radomian najwyżej sklasyfikowany został Marcin Pomagalski z UKS MDK Radom, który zdobył pięć punktów i zajął siedemnastą pozycję. Paweł Piętocha był 23, Piotr Ciechoński 26, Jakub Skiba 32, Mariusz Ćwiek 42, Andrzej Popczyński 47, a Adam Borowski 52.

W grupie B (zawodnicy z max. II kategorią kobiecą lub III męską) do rywalizacji stanęło 42 osoby, a na podium uplasowali się dwaj radomianie - wygrał Bartosz Chebda, a drugi był Kamil Młynarski. Trzecie miejsce zajął Jarosław Babula z Kozienic. W tej stawce Radom reprezentowało aż 24 zawodników.