Czy będą dalsze prace remontowe na zamku w Iłży?

Czy będą dalsze prace remontowe na zamku w Iłży?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Otwarcie ofert z przetargu na dalszą część rewitalizacji wzgórza zamkowego w Iłży odbyło się 3 sierpnia. Zgłosiła się jedna firma, która złożyła ofertę w kwocie prawie 2,5 mln zł.– Do 15 sierpnia powinniśmy uporać się z procedurami przetargowymi – mówi Marek Łuszczek, zastępca burmistrza Iłży. - Jeżeli wykonawca dostarczy wszystkie niezbędne dokumenty i uzupełni swoją ofertę to prawdopodobnie jeszcze w sierpniu zostanie podpisana umowa na wykonanie zadania. Zgodnie z wykazem zamówienia, jego realizacja ma być zakończona w listopadzie 2018 r.

Do zadań wykonawcy będzie należało konserwacja i nadbudowa elementów zamku górnego. Powstaną również tarasy widokowe, które umożliwią zagospodarowanie pomieszczeń pod nimi. – Chcemy w taki sposób wykorzystać powierzchnię widokową i część pod tarasami, aby nie naruszyć pierwotnej architektury obiektu – tłumaczy Marek Łuszczek.

Na przestrzeni ostatnich lat prace zostały podzielone na kilka etapów. Pierwsze badania archeologiczne rozpoczęły się w 2008 r. podczas których odsłonięta została górna część zamku. – Jednym z ciekawszych odkryć było odnalezienie w jednym z pomieszczeń bardzo dobrze zachowanej studni – mówi zastępca burmistrza Iłży.

Kolejno odsłonięte pomieszczenia zostały zakonserwowane i przykryte dachem. W tej chwili pełnią rolę wystawienniczą. Zostały również przeprowadzone prace budowlane wokół wieży zamkowej. – Teraz przyszedł czas na część, właściwie, północno-zachodnią zamku górnego. Chcemy żeby ten obszar był już zamknięty pod względem budowlanym i konserwacyjnym jako całość i służył turystom – dodaje Marek Łuszczek.  

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy