„Sprężyści” ruszają w miasto!

„Sprężyści” ruszają w miasto!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Klub tworzy sześcioro znajomych, których wcześniej połączyła miłość do dawnej motoryzacji. - Naszym celem jest przypomnienie radomianom historii przemysłu rowerowego i kolarstwa przedwojennego. Nieliczni wiedzą, że w Radomiu była największa fabryka rowerów w przedwojennej Polsce, a radomscy kolarze sprzed 1945 roku mieli bardzo wiele osiągnięć i sukcesów – mówi Łukasz Wykrota, współzałożyciel Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów "Sprężyści". - Nazwa naszego stowarzyszenia nawiązuje do okresu z końca XIX w. kiedy to w Radomiu pojawiły się pierwsze rowery, a jeżdżących nimi cyklistów mieszkańcy miasta nazywali "sprężystymi".

Współcześni „Sprężyści” gromadzą wszelkie informacje, zdjęcia, pamiątki oraz same rowery.

- Chcemy wydobyć na światło dzienne ten nieco zapomniany kawałek historii. Starych rowerów, części do nich szukamy na targowiskach, w piwnicach i strychach. Odtwarzamy same rowery, jak również stroje z tamtego okresu. Interesują nas również fotografie, katalogi, odznaczenia z tamtych lat, ale przede wszystkim ludzie, którzy mają podobne do naszych zainteresowania lub pamiętają tamte czasy – wyjaśnia Łukasz Wykrota.

Stowarzyszenie zainteresowane jest również okresem po 1945 roku, a zwłaszcza rowerami typu "składak" polskiej produkcji oraz rowerami pochodzącymi z byłej NRD.

- Wszystkie osoby, które posiadają stare rowery, części, katalogi, dokumentację, dawne fotografie, rowerowe trofea sportowe i tym podobne przedmioty, gorąco zachęcamy do skontaktowania się z naszą grupą – mówi Łukasz Wykrota.

„Sprężystych” można znaleźć na Facebooku (kliknij TUTAJ), wkrótce powstanie również ich strona www. Celem Towarzystwa Retrocyklistów jest bycie jak najbliżej ludzi i pokazywanie im tego zapomnianego kawałka, radomskiej historii, dlatego czasami można ich spotkać w niedzielne popołudnia na radomskim deptaku. Swoje kolekcje chcą przedstawiać podczas festynów, zlotów i pokazów. W planach mają zorganizowanie I Radomskiego Rajdu Rowerów Dawnych, który odbędzie się jako impreza towarzysząca „Uliczce Tradycji” 8 września tego roku.

Aleksandra Jabłonka/ fot. Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów "Sprężyści"

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy