Śladami radomskich powstańców styczniowych

Śladami radomskich powstańców styczniowych
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Dziś odwiedzamy zabytkowy cmentarz rzymsko-katolicki przy ul. Limanowskiego, by odwiedzić groby powstańców styczniowych.

W 2013 r. będziemy obchodzić 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Polacy przeciwstawili się wówczas Imperium Rosyjskiemu. Walki rozpoczęły się 22 stycznia 1863 r. i trwały do wiosny 1864 r. Znanym radomianinem walczącym w powstaniu styczniowym był płk. Dionizy Czachowski. Przy ul. Malczewskiego mamy jego mauzoleum, a jego prochy znajdują się w kościele o. Bernardynów. Zaś na cmentarzu przy ul. Limanowskiego znajduje się jeszcze 18 grobów powstańców z Radomia i okolic. Postanowiliśmy przybliżyć ich sylwetki zwłaszcza, że zbliża się Święto Zmarłych.

[gallery id=159]

- Zbliża się Święto Zmarłych. Członkowie naszego komitetu oraz wolontariusze i uczniowie radomskich szkół, którzy działają w projekcie "Epitafium", będą z nami kwestować na cmentarzu przy ul. Limanowskiego i zbierać datki na remont najcenniejszych i najbardziej zniszczonych grobów na cmentarzu. Będziemy kwestować 1, 2 i 3 listopada. W tym roku zbieramy pieniądze na konserwację nagrobku rodziny Nowickich. Remont może kosztować 40-50 tys. zł - mówi Janusz Wieczorek, przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków w Radomiu.

Karolina Sierka/fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy