Na rynku ruszyły wykopaliska. Wierzba zostaje

Na rynku ruszyły wykopaliska. Wierzba zostaje
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


- Pierwszy radomski ratusz - z tego co wiemy z dawnych planów i rysunków - usytuowany był na osi ul. Rwańskiej, bliżej zachodniej pierzei rynku, tu więc zaczynamy poszukiwania – mówi Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja.

Na razie zdejmowana jest wierzchnia warstwa ziemi z trawnika za pomnikiem Czynu Legionów. Trzeba będzie się także pozbyć betonowej płyty, którą przykryto, współczesną, studnię. Dopiero wtedy archeolodzy zadecydują, jak mają przebiegać właściwe wykopy.

- W zależności od tego, co znajdziemy pod ziemią, będziemy decydować, czy i w którą stronę wykop powiększyć. Na pewno jednak nie wyjdziemy na ulice rynku. I nie mamy w planach wycinania stojącej za pomnikiem Czynu Legionów wierzby – wyjaśnia Mariusz Mróz.

Badania – pod naukowym kierownictwem dra Zbigniewa Lechowicza - potrwają trzy, cztery miesiące. Archeolodzy mają nadzieję znaleźć nie tylko pozostałości ratusza i towarzyszącej mu zabudowy, ale także relikty jednej ze studni. Po opracowaniu wyników wykopalisk miasto, które jest partnerem spółki Rewitalizacja w tym przedsięwzięciu, będzie mogło zabrać się do projektowania planowanej renowacji płyty rynku. Jeśli uda się natrafić na pozostałości ratusza, zostaną one zaznaczone, np. kolorową kostką czy płytami.

Ratusz – podobnie jak zamek i fara - powstał około połowy XIV wieku, za czasów Kazimierza Wielkiego, który lokował Radom na prawie magdeburskim. Na początku wieku XVI został przebudowany w stylu renesansowym. W latach 1818-1819, decyzją królewskiego namiestnika gen. Józefa Zajączka, ratusz rozebrano.

Budynek wzniesiono na planie prostokąta; był podpiwniczony, miał dwie kondygnacje, a nakryty był dwuspadowym dachem. Od strony zachodniej do elewacji dostawiona była jatka na czterech profilowanych słupach.

Iwona Kaczmarska, fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy