"Konstytucja 3 Maja to wynik mądrego kompromisu"

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Na obchodach były obecne m.in. władze miasta, parlamentarzyści, radni sejmiku województwa mazowieckiego, przedstawiciele związku kombatantów, policji, wojska oraz straży miejskiej. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12 od mszy świętej w Kościele Garnizonowym. Po mszy przemówienie do mieszkańców Radomia wygłosił prezydent Andrzej Kosztowniak.

- Konstytucja 3 Maja to dokument, który przeszedł do historii Polski, Europy i świata. Była to druga, obok amerykańskiej, ustawa zasadnicza, która precyzyjnie określała funkcje państwa. Ten dokument był wynikiem mądrego kompromisu, świadectwem tego, że wspólnie możemy stworzyć coś ważnego i wspaniałego. Konstytucja uchwalona ponad dwa wieki temu była i wciąż jest przykładem patriotyzmu i troski o ojczyznę. Niech kompromis, który doprowadził do stworzenia tej konstytucji, będzie obecny w naszym życiu każdego dnia. Dzięki niemu będzie możliwy dalszy rozwój naszego państwa i miasta - powiedział prezydent Radomia.

Po przemówieniu przyszedł czas na Apel Pamięci, a po nim delegacje złożyły kwiaty na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Dodajmy, że w trakcie uroczystości władze miasta otrzymały pamiątkowe odznaczenie z rąk kombatantów, za zasługi na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Obchody zakończył występ artystyczny uczniów z VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Przypomnijmy, że Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów została uchwalona 3 maja 1791 roku. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie. W dwa dni po jej uchwaleniu przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu zaborów zostało na długi czas  zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II Wojnie Światowej w 1946 roku władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce i dniem wolnym od pracy. 

MS/foto. MS

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy