Już 15 lat dbają o historię Radomia!

Już 15 lat dbają o historię Radomia!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Z tej okazji została otwarta wystawa fotograficzna poświęcona powszechnie znanym obiektom budowlanym, które znajdują się na terenie miasta oraz ekspozycja zawierająca m.in. przedmioty produkowane niegdyś w Fabryce Broni,  a także w Radomskiej Wytwórni Telefonów. To wszystko można obejrzeć w holu Urzędu Miejskiego oraz w siedzibie komitetu. Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się poświęceniem replika figurki Madonny Radomskiej.

Inicjatorem powołania stowarzyszenia jest Aleksander Sawicki.

- Wystawa, którą od dziś możemy oglądać, pokazuje to co staramy się robić, aby przekazać dziedzictwo kulturowe Radomia. Przede wszystkim ma ona charakter edukacyjny, ponieważ chcemy, aby historią naszego miasta zainteresować młodzież. Wystawa fotograficzna zostanie jeszcze uzupełniona o informację historyczną, dotyczącą każdego budynku. Pokazujemy tu eksponaty, które mają wartość muzealną i w przyszłości znajdą się w Muzeum Historii Radomia, o które chcemy utworzyć – wyjaśniał Aleksander Sawicki.

KLIKNIJ, BY OBEJRZEĆ GALERIĘ ZDJĘĆ. WIĘCEJ O ALEKSANDRZE SAWICKIM - CZYTAJ TUTAJ

Założyciel komitetu otrzymał pamiątkową statuetkę za działalność społeczną, którą wręczył wiceprezydent Ryszard Fałek oraz Krystyna Szymańska, dyrektorki Wydziału Kultury.

Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia powstał w 1997 roku. Jego celem jest opieka i ochrona nad zabytkami Radomia i regionu, upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym i jego twórcach oraz edukacja dzieci i młodzieży. Działania te prowadzone są m.in. w ramach zorganizowanej przez komitet: galerii dziedzictwa kulturowego Radomia oraz Galerii dziedzictwa Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu oraz kina historycznego "Radomir".  Członkowie komitetu zajmują się także publikacjami regionalnymi oraz wydawaniem kwartalnika "Wczoraj i dziś Radomia i regionu".

Anna Prokop/ foto:Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/4_kultura/wystawy_zajawki/sawicki_wystawa_16.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96