Grób rodziny Mierzyńskich odrestaurowany

Grób rodziny Mierzyńskich odrestaurowany
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Grób rodziny Mierzyńskich to jeden z nielicznych ocalałych na cmentarzu przy ul. Limanowskiego żeliwnych nagrobków w typie kolumny na cokole; jej zwieńczeniem jest krucyfiks, którego podstawę stanowi kula. Kolumna umieszczona została w centrum wysokiej piaskowej krypty. U jej podstawy znajdują się płyty z inskrypcjami z lat 80. i 90. XIX wieku. Jedna z nich upamiętnia Floriana Mierzyńskiego, sędziego pokoju z Radomia. Wierzchnią płytę grobowca okala cenna secesyjna balustrada z motywem ażurowych palmet.

Dlaczego Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego zdecydował się odrestaurować w tym roku właśnie ten zabytek? Poza walorami architektonicznymi i historycznymi obiektu, zdecydował stan grobowca – żeliwna kolumna była tak przeżarta rdzą, że mocniejszy podmuch wiatru mógł ja przewrócić na sąsiednie groby. Renowacji podjęła się firma Monolit z Piaseczna. Wszystkie żeliwne elementy zostały pod koniec kwietnia zdemontowane i powędrowały do pracowni konserwatorskiej, a kryptę i wejście do niej oczyszczono z mchu i zabrudzeń, uzupełniono ubytki, odgrzybiono i zabezpieczono przed działaniem wilgoci.

Zobacz galerię zdjęć

W czwartek (16 października) pracownicy Monolitu montowali żeliwną kolumnę i balustradę.

- Można powiedzieć, że renowacja grobu Mierzyńskich została zakończona – mówi Janusz Wieczorek, wiceprzewodniczący SKOZCR. – Pracownicy Monolitu chcą jeszcze raz zaimpregnować kamień, ale już teraz można zobaczyć, jak wygląda odrestaurowany grobowiec.

Prace kosztowały 30 tys. 381 zł, a pieniądze pochodziły z ubiegłorocznej kwesty.

To nie jedyne tegoroczne zadanie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego – za kilka dni powinniśmy zobaczyć odnowiony nagrobek rodziny Kobierskich i Piotra Błochowicza.


nika / Fot. M.S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy