Dobrowolnie poszedł do obozu. W sobotę uczcimy jego pamięć

Dobrowolnie poszedł do obozu. W sobotę uczcimy jego pamięć
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


- Chcemy tym marszem uczcić pamięć wielkiego patrioty, który w życiu kierował się niezłomnie wartościami patriotycznymi i przywiązaniem do wiary. Rotmistrz zafascynowany był książką Tomasza z Kempis „O naśladowaniu Chrystusa” i jej wskazaniami kierował się w życiu, które aż po brutalne śledztwo i śmierć stawiają go w gronie męczenników. Marsz to również okazja, aby pokazywać młodzieży i zachęcać ją do kierowania się życiu wartościami, jakimi jest honor, patriotyzm, przywiązanie do Boga i miłość bliźnich - mówi Sławomir Adamiec, radomski.

Pamięć niezwykłego rotmistrza jest przywracana w Polsce od kilku lat. Witold Pilecki był jedyną w historii osobą, która dobrowolnie i na ochotnika dała się ująć, by trafić do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam Pilecki z innymi więźniami stworzył Związek Organizacji Wojskowej, który - dzięki kurierom Armii Krajowej - przekazywał aliantom w Londynie i Waszyngtonie, m.in. raporty o Holocauście. Po ucieczce z Auschwitz Witold Pilecki kontynuował pracę w konspiracji. Latem 1944 r. zasłynął jako jeden z najlepszych liniowych dowódców w Powstaniu Warszawskim. Wyzwolony z obozu jenieckiego trafił do Armii Polskiej we Włoszech, a następnie - na rozkaz gen. Andersa wrócił do kraju. Aresztowany w 1947 r. przez Urząd Bezpieczeństwa. Miesiącami brutalnie przesłuchiwany, w procesie pokazowym skazany na śmierć. 25 maja 1948 r. zamordowany z wyroku komunistycznego sądu w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej.

Prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej w 1990 podjęli rewizję procesu grupy rotmistrza Pileckiego. Unieważnienie wyroku nastąpiło 1 października 1990r.

Witold Pilecki odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995). 30 lipca 2006r. w 62. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.


.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy