"Portrety Radomskie" - filmowa sylwetka profesora Wojciecha Kalinowskiego

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska przygotował kolejny film z cyklu "Radomskie Portrety", który prezentuje sylwetki wybitnych ludzi związanych z Radomiem. Tym razem zobaczymy sylwetkę prof. Wojciecha Kalinowskiego.

Profesor Wojciech Kalinowski, wybitny naukowiec, wielki autorytet i nestor polskiej urbanistyki, wykładowca wielu prestiżowych uczelni, poświęcił naszemu miastu 20 lat swojego życia. Urodził się w 1919 roku w Warszawie. Wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen, Gusen, Mauthausen i Dachau. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Po wojnie rozpoczął pracę na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a następnie w stołecznym Instytucie Urbanistyki i Architektury. Od 1951 roku zamieszkał w Radomiu, gdzie rozpoczął trwające wiele lat badania naukowe. Działalność naukowa profesora Kalinowskiego obejmuje ok. dwieście rozpraw, z których większość została poprzedzona wnikliwymi badaniami.

Do najważniejszych jego prac poświęconych Radomiowi należą: „Studium historyczno-urbanistyczne do planu zagospodarowania przestrzennego Radomia", „Rozbudowa Radomia w latach 1815-1830" czy „Koncepcja zabudowy Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu". Pod redakcją profesora Radomskie Towarzystwo Naukowe i Wydawnictwo Lubelskie opublikowały w 1979 roku monografię „Architektura i urbanistyka Radomia".

Film możecie obejrzeć tutaj.


red. K. S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/film/prof.wojciech.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96