"Pan Verdoux" w Klubie Dobrego Filmu

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
W środę 12 marca Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" zaprasza na kolejne spotkanie z Klubem Dobrego Filmu. Na seansach o godz. 12 i 18 wyświetlany będzie nominowany w 1947 roku do Oskara film Charlesa Chaplina "Pan Verdoux".

"PAN VERDOUX", reż. Charles Chaplin; prod. USA [1947]; czas trwania: 122 min.


Pan Verdoux, kasjer w wielkim banku paryskim, został wyrzucony na bruk po trzydziestu latach nienagannej pracy. Umie tylko spekulować na giełdzie, ale brak mu do tego kapitałów. Postanawia więc uwodzić i zabijać bogate starzejące się kobiety, by zapewnić dobrobyt swojemu synowi i żonie, nieszczęśliwej, chorej kobiecie. Morderstwo uważa za uzasadniony sposób osiągania celów w życiu. Jak wyjaśnił Chaplin: "Dla generała niemieckiego von Clausevitza wojna była ciągiem dalszym zabiegów dyplomatycznych z zastosowaniem innych środków. Dla Verdoux zbrodnia była ciągiem dalszym robienia biznesu z zastosowaniem innych metod".

Postać Verdoux posłużyła Chaplinowi do wykazania, że społeczeństwo, którego sens określa robienie interesów, jest społeczeństwem opartym na zbrodni i wojnie. W filmie po raz pierwszy widzowie nie zobaczyli "Charliego" - śmiesznego i wzruszającego zarazem gościa w melomiku z laseczką. Ale czy poczciwy Charlie mógłby potępić społeczeństwo tak bezpardonowo, jak to zrobił Verdoux w swym przemówieniu w sądzie?

Źródło: OKiSz "Resursa Obywatelska"

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy