Kameralne Lato w Radomiu - rusza nabór!

Kameralne Lato w Radomiu - rusza nabór!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Rusza nabór na 7. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato w Radomiu. Po raz kolejny najlepsze krótkie metraże młodych reżyserów będą walczyć o statuetkę Złotego Łucznika. Nowością jest Konkurs Filmów Niezależnych.

- Zdecydowaliśmy się wydzielić kino niezależne i dedykować mu specjalną sekcję konkursową z profesjonalnym jury. Poziom Konkursu Głównego nasi jurorzy w 2013 roku określili jako niezwykle wysoki. To najlepsze filmy szkolne, animacje, dokumenty, fabuły, znakomite dzieła ze Studia Munka – wyjaśnia motywy tej decyzji Anna Wróblewska, dyrektor festiwalu. – Filmy niezależne, powstające poza głównym obiegiem produkcji praktycznie za darmo, nie mogły z nimi należycie konkurować. Stąd decyzja o osobnym konkursie kina offowego. Będzie to prawdziwe święto niezależnych filmowców. Mamy nadzieję, że ten konkurs pięknie się nam rozwinie, a twórcy chętnie będą przyjeżdżać do przyjaznego filmowi Radomia” – podkreśla Anna Wróblewska.

W programie festiwalu znajdą się także - jak co roku - otwarte warsztaty filmowe dla młodzieży, pokazy plenerowe, spotkania ze specjalistami z poszczególnych dziedzin filmowych, wystawy oraz sekcja dziecięca, prezentująca klasykę polskiej animacji i wiele innych atrakcji.

7. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO Radom 2014 odbędą się w dniach 6-12 lipca. Szczegóły dotyczące zgłoszeń filmów dostępne są na stronie internetowej www.kameralnelato.pl. Zgłoszenie filmu jest bezpłatne. Filmy do udziału w każdym z trzech konkursów (wraz z dokładnie wypełnionym formularzem zgłoszeniowym dostępnym na stronie internetowej www.kameralnelato.pl) można przesyłać do dnia 19 maja na adres Biura Festiwalu:

Stowarzyszenie FILMFORUM
INQBATOR Edukacji Kulturalnej
ul. Dolnośląska 3 (III piętro),
01-736 Warszawa
z dopiskiem "KAMERALNE LATO 2014.

Opis konkursów:

Konkurs Główny

Konkurs Główny prezentuje w atrakcyjny sposób najnowsze osiągnięcia młodych reżyserów, scenarzystów, autorów zdjęć, montażystów i aktorów w dziedzinie filmu krótkometrażowego. Na festiwalu prezentowane są filmy fabularne, animowane, dokumentalne, zarówno etiudy szkolne, jak i profesjonalne krótkie debiuty, a więc filmy, które raczej nie trafiają do szerokiej dystrybucji. Wybrane w procesie starannej selekcji filmy pochodzą m.in. ze Studia Munka, ze Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych, ale mogą być także profesjonalnymi debiutami niezależnymi. Program Konkursu Głównego, zwłaszcza w przypadku filmów dokumentalnych i fabularnych, jest wyraźnie sprofilowany – dominują filmy o współczesnej rzeczywistości, sytuacji młodych ludzi, ich wyborach, postawach i konfrontacji ze światem.

Czynnikiem wyróżniającym Konkurs Główny Kameralnego Lata jest aktywny udział zarówno jurorów jak i publiczności w dyskusjach po każdej projekcji. W ten sposób festiwal nawiązuje do najlepszych tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, które uczyły nie tylko świadomego odbioru sztuki, ale także umiejętności twórczej dyskusji wokół filmów.

Do Konkursu Głównego Festiwalu można zgłaszać krótkometrażowe filmy fabularne (do 40 minut) wyprodukowane przez zawodowych twórców filmowych lub studentów i absolwentów szkół artystycznych.

W jury oceniającym filmy zasiadają profesjonalni reżyserzy filmowi, operatorzy, montażyści, aktorzy i dziennikarze. Nagrodą główną w Konkursie jest przyznawany od 2013 roku „ZŁOTY ŁUCZNIK”.

Konkurs Filmów Niezależnych

Nowa sekcja festiwalowa przeznaczona jest dla wszystkich filmowców tworzących poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej.

W konkursie powalczą filmy offowe, niezależne, amatorskie, stworzone przez reżyserów od wielu lat obecnych w nurcie kina nieprofesjonalnego. Do programu selekcjonowane będą filmy wyróżniające się świeżością, oryginalnością oraz autorskim spojrzeniem twórcy. Niezależność postrzegania świata i dzieła jest w tym wypadku ważniejsza, niż poziom techniczny lub doświadczenie realizatorskie twórców.

Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK

Celem Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK jest promocja początkujących filmowców amatorów oraz prezentacja filmów krótkometrażowych, które nie mieszczą się w standardowej klasyfikacji gatunkowej.

Podczas Hyde Parku zaprezentowanych zostanie kilkanaście krótkich (do 15 minut)
i zabawnych form filmowych zrealizowanych przez filmowców amatorów, które ze względu na swoją błyskotliwą formę i treść przy jednoczesnych niedostatkach warsztatowych bardzo często wymykają się spod jakiejkolwiek klasyfikacji gatunkowej. Pozostają najczęściej nie tyle niedocenione, co w ogóle niezauważone. Hyde Park jest miejscem gdzie wszystkie amatorskie produkcje w końcu mogą zostać zaprezentowane przed szeroką i spontanicznie reagującą publicznością.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILM FORUM, a współorganizatorami: Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji oraz Instytut KOSMOPOLIS.

Fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy