Wiadomosci z radomskich szkół podstawowych i gimnazjów Chcesz dorobić? - PSP i Gimnazja - Co za dzień
baner

Chcesz dorobić?


Nie wystarczą ci kieszonkowe, które dostajesz od rodziców? Potrzebujesz pieniędzy na nowy drogi telefon lub wyjazd wakacyjny? Jesteś nastolatkiem i trudno ci znaleźć pracę? Jest kilka sposobów na Twoje problemy.


Młodzi ludzie coraz częściej wyrażają chęć zarabiania pieniędzy. Markowe ubrania, dobre kosmetyki, nowoczesny telefon, MP3 - to tylko kilka zachcianek w morzu potrzeb. Rodziców nie zawsze stać na wszystkie kaprysy ich dzieci. Kieszonkowe to dla nich za mało. Dla własnych potrzeb są w stanie, kosztem odpoczynku, pójść do pracy. Młodzi najczęściej pracują w okresie wakacji. Zdarza się również tak, że łączą zarabianie pieniędzy z nauką. Jednak znalezienie legalnej i zarazem dobrze płatnej pracy w tak młodym wieku nie jest łatwe. Nastolatkom brakuje wykształcenia i doświadczenia. Pracodawcy wolą zatrudnić osoby już wykwalifikowane. W dodatku niepełnoletni często zatrudniani są "na czarno" i bez żadnej umowy. Zdarza się wtedy, że pensja nie jest w ogóle wypłacana. Jak zatem szukać dobrej pracy?

Jedną z możliwości pracy dorywczej dla nastolatków może być roznoszenie ulotek. To dość popularny sposób na uzyskanie dodatkowej gotówki. Warunkami są: ukończone gimnazjum i odpowiedni wiek, min. 16 lat. Ulotki można roznosić do mieszkań, skrzynek pocztowych lub na ulicy. W zależności od pracodawcy, zapłatę możemy otrzymywać za godzinę pracy, czyli średnio około 5 zł/h lub za ulotkę - od 3-8 gr.

Jeśli nie lubisz pracować na zewnątrz, stykać się z wieloma ludźmi i biegać po całym mieście, możesz zostać pomocą domową. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, a może właśnie nasz sąsiad potrzebuje kogoś do skoszenia trawnika, wytrzepania dywanów czy pomalowania ogrodzenia. Dla młodych i sprawnych chłopaków to doskonały zarobek. Nastoletnie dziewczyny z kolei mogą pomóc w pracach domowych, takich jak pranie, sprzątanie, prasowanie czy wyprowadzanie psów. Zarobki będą tu zależały przede wszystkim od pracodawcy. Jednak płaca wynosi średnio od 5 zł do 10 zł za godzinę.

Nastolatki, które mają młodsze rodzeństwo i zyskały już pewne doświadczenie w pracy z małymi dziećmi, mogą zostać nianiami. Dorośli często są tak zajęci karierą zawodową i utrzymaniem własnej rodziny, że nie mają możliwości opiekowania się przez cały czas swoimi pociechami. Opiekunka dla ich maluchów to czasem najlepsze rozwiązanie. Praca taka polega przede wszystkim na pilnowaniu dziecka podczas nieobecności rodziców. Nastolatka musi przez kilka godzin bawić się z parolatkiem, oglądać z nim bajki i wymyślać ciekawe zajęcia, ewentualnie do obowiązków należy też karmienie, mycie i wyjście na spacer. Można w ten sposób zarobić około 5 zł za godzinę.

W wakacje dobrym sposobem na dodatkowe pieniądze jest zbieranie owoców. Często wiąże się to jednak z wyjazdem poza miejsce zamieszkania. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych źródeł. Praca sezonowa nie należy także do lekkich. Przez kilka godzin dzienne trzeba się gimnastykować, aby zerwać truskawki, porzeczki, maliny czy jabłka. Pracując 7 godzin dziennie, można zarobić 35-70 zł. Czasem wynagrodzenie jest liczone od zerwanej łubianki czy skrzynki.

Niezależnie od tego czy rozdajesz ulotki, kosisz trawniki lub zrywasz owoce, wcześnie rozpoczęta praca nauczy Cię odpowiedzialności, samodzielności i zaradności. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na nowy telefon, to następnym razem zamiast po raz kolejny wyciągać kasę od rodziców, możesz sam zarobić na swoje potrzeby. Dodatkowo zdobędziesz cenne doświadczenie, które będzie Ci bardzo przydatne w dorosłym życiu.


Norbert Nowocień


Tagi: nauka, praca, radom
Wasze komentarze


Polecany artykuł

Inspektorzy uczyli bezpieczeństwa Blisko 150 uczniów zerówek i klas pierwszych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29 z...

x