Wiadomosci z radomskich szkół podstawowych i gimnazjów Podziel się komputerem - PSP i Gimnazja - Co za dzień
baner

Podziel się komputerem


Komputerów nie będzie - kolejne opóźnienia w reformie szkolnictwa


MEN zapowiada, że już wkrótce wyda rozporządzenie, które odłoży w czasie termin dostosowania pracowni informatycznych do sierpnia 2013 roku. Będą to już kolejne, po sześciolatkach w szkołach, opóźnienia w reformie szkolnictwa. Zapał Ministerstwa Edukacji do wprowadzenia kolejnych reform w bardzo szybkim czasie studzą samorządowcy. Powód najczęściej jest jeden – pieniądze. Gminy nie mają funduszy na wyposażenie pracowni informatycznych, tak aby każdy uczeń siedział przy własnym komputerze. Często uczniowie są zmuszeni dzielić jeden komputer, nawet na trzy osoby, co bardzo utrudnia pracę nauczycielom informatyki.

Samorządowcy podkreślają, że istnieje ryzyko, że nie uda im się zrealizować rozporządzenia MEN nawet za 2 lata. Zwłaszcza w mniejszych i mniej zasobnych gminach będzie to bardzo trudne. Jak twierdzą przedstawiciele władz samorządowych nikt nie uzgadnia z nimi wydatków jakie mają przeznaczyć na realizację zadań ministerstwa, dodatkowo są one źle oszacowane, jak również Ministerstwo Edukacji nie wspomina o dodatkowych funduszach na realizację tego typu projektów. Niejednokrotnie szkoły muszą same walczyć o pieniądze, prosić o pomoc sponsorów lub przeprowadzać zbiórki pieniędzy. Ciężko stwierdzić, że plany Ministerstwa Edukacji są niepotrzebne, wręcz przeciwnie wskazane jest , aby każdy uczeń miał dostęp do własnego komputera. Wszystko powinno być jednak uzgadniane z samorządami, a nie oderwane od rzeczywistości.

baner


Źródło: Rzeczpospolita

red.A.J.


Polecany artykuł

Inspektorzy uczyli bezpieczeństwa Blisko 150 uczniów zerówek i klas pierwszych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29 z...

x