Wiadomosci z radomskich szkół podstawowych i gimnazjów 6-latki później do szkoły! - PSP i Gimnazja - Co za dzień
baner

6-latki później do szkoły!


Sejm przesunął o dwa lata wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.


Rządowa nowelizacja została uchwalona przez posłów w trybie pilnym. Ma ona pozwolić szkołom na lepsze przygotowanie się na przyjecie maluszków. Za było 288 posłów, 1był przeciw, 143 posłów wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

W związku z tym istnieje ryzyko, że w szkołach będzie bardzo tłoczno, a to wszystko za sprawą przesunięcia reformy obniżenia wieku szkolnego na 2014 r.

MEN, rozpoczynając w 2009 r. reformę obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat argumentował, że to najlepszy moment na zmianę, bo do szkół przez kolejne trzy lata będą szły sześciolatki z niżu demograficznego. Rok 2012 miał być tym, w którym już wszystkie maluchy obowiązkowo pójdą do szkół. W pierwszych klasach miałoby rozpocząć naukę razem ponad 660 tys. sześcio- i siedmiolatków, co już budziło poważne obawy rodziców, nauczycieli, jak również samorządów.

Jednak przez trzy lata wprowadzania reformy, niewielu rodziców zdecydowało się na posłanie dzieci do szkół. Większość sześciolatków pozostawała w przedszkolach. MEN ogłosił więc, że chce przesunąć obowiązkowe posłanie sześciolatków na 2014 r., by dać czas gminom na przygotowanie szkół.

Jak się okazało, nie jest to do końca trafiony pomysł, bo jak wynika z danych statystycznych, w 2014 r. do pierwszej klasy pójdzie 414 tys. dzieci urodzonych w 2008 r. - będzie to pierwszy od dziesięciu lat tak liczny rocznik. MEN ma nadzieję, że tłoku w 2014 r. nie będzie, jeśli tak jak dotąd będzie rosła liczba rodziców decydujących o zapisaniu sześciolatków do pierwszej klasy.

Jak twierdzą specjaliści, nie można zakładać, że tak będzie, bowiem jest to indywidualna decyzja rodziców, którzy bardzo niechętnie posyłają maluchy tak wcześnie do szkoły. Dlatego w 2014 r. może się okazać, że w szkołach będzie bardzo tłocznie.


Źródło: www.rp.pl

red.A.J.


Wasze komentarze


Polecany artykuł

Inspektorzy uczyli bezpieczeństwa Blisko 150 uczniów zerówek i klas pierwszych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29 z...

x