Zawodowcy - pilnie poszukiwani!! - box Przyszłościowo - Co za dzień
baner

Zawodowcy - pilnie poszukiwani!!


Wysoki poziom bezrobocia w naszym kraju jest wielkim problemem, jest to również zmartwieniem wielu młodych ludzi, którzy kończą szkołę. Jednak taki stan rzeczy nie odnosi się do wszystkich, w szczęśliwej sytuacji w tym przypadku są absolwenci szkół zawodowych.

Według przeprowadzonych ostatnio badań, grupę dziesięciu najbardziej poszukiwanych zawodów stanowią wykwalifikowane profesje fizyczne. Bezrobocie obce jest: stolarzom, hydraulikom i elektrykom. Na stabilne i dobrze płatne zatrudnienie mogą również liczyć hydraulicy i murarze, spokojnie spać mogą również cieśle.

Sytuacja ta wynika z faktu, że w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się studia wyższe. Ukończenie mniej lub bardziej prestiżowej uczelni wydaje się być gwarancją na znalezienie dobrze płatnej pracy. W Polsce od kilku lat panuje powszechne przekonanie, że zakończenie kariery naukowej na szkole zawodowej jest życiową porażką. Wszyscy, którzy tak twierdzą są w błędzie, bowiem gospodarka nie może należycie prosperować bez osób, odpowiedzialnych za podstawowe elementy codziennego funkcjonowania, takie jak elektryczność, dostęp do wody, światło czy naprawa maszyn.

Na arenie międzynarodowej, zwłaszcza na rynku Unii Europejskiej, fachowcy z Polski słyną jako solidni i rzetelni specjaliści, stawiający na precyzję i staranność. Polacy, którzy od lat wyjeżdżają do pracy za granicę naszego kraju, wypracowali dobrą marką i cieszą się powszechnym uznaniem obcokrajowców. Do państw najczęściej odwiedzanych przez naszych rodaków należą przede wszystkim: Anglia, Norwegia i Holandia, jak również Belgia i Niemcy. Fachowcy z Polski w krajach starej Unii Europejskiej mogą liczyć na dużo wyższe zarobki, dlatego wyjeżdżają tam masowo zarówno do pracy stałej, jak i sezonowej. Niekiedy zdarza się, że w przeliczeniu na złotówki zarobki przeciętnego robotnika fizycznego kilkukrotnie przekraczają miesięczny dochód pracownika umysłowego w Polsce.

Od kilku lat sytuacja zaczyna się również zmieniać w naszym kraju. Dobrze wykwalifikowani pracownicy fizyczni mogą liczyć na stabilne, dobrze płatne zatrudnienie. Absolwenci szkół zawodowych, którzy sumienni przykładali się do nauki, a ponadto lubią to zrobią z pewnością zostaną zauważeni i docenieni, a gratyfikacja finansowa będzie satysfakcjonująca.

Jak widać czasami nie warto podążać ślepo za obowiązującymi trendami i barć udział w gonitwie za tytułami, kraj i gospodarka potrzebuje również dobrze wyuczonych fachowców.

baner

A.J.


baner
baner
Polecany artykuł

Konferencja IT Academic Day 2015 na UTH Studenckie Koło Naukowe Grupa UTH.NET działające przy Wydziale Informatyki i Matematyki...

x