Artysta, lekarz, informatyk, a może kucharz? - box Przyszłościowo - Co za dzień
baner

Artysta, lekarz, informatyk, a może kucharz?


Wybór zawodu może przerodzić się w totalny zawrót głowy. Jaką drogę obrać, żeby jednorazowo podjęta decyzja nie okazała się kulą u nogi, która utrudnia wzniesienie się na wyżyny kariery zawodowej?


Zawody – jest ich mnóstwo, co dzień powstają nowe określenia fachowców w danej dziedzinie, które często nie mają swojego odpowiednika w języku polskim. Nie warto tracić cennego czasu na śledzenie nowych wymysłów rynku pracy. Może najpierw zapytaj siebie - co sprawia ci przyjemność i co lubisz robić? Pamiętasz ten cudowny, beztroski czas, gdy byłeś dzieckiem? Wtedy nawet najbardziej abstrakcyjne pytanie nie sprawiało najmniejszego problemu. Szkoda, że wraz z wkraczaniem w fazę wczesnej dorosłości tracimy ten dar i odpowiedź na wyżej wymienione pytanie, nagle staje się wielką niewiadomą. Wyboru zawodu dokonujemy najczęściej w przedszkolu, często wraz z rozwojem naszej osobowości podjęta wówczas decyzja, ulega przewartościowaniu. Zostaje niekiedy przygnieciona przez prozę dorosłego życia, więc zamiast artystą zostajesz kominiarzem. I na co się zdały ideały młodości? Życie pozbawione smaku nie cieszy, a kasa zarobiona w trudach i męczarniach nie pachnie tak samo, jak ta wypracowana z przyjemnością, dlatego też można spróbować połączyć pracę zawodową z pasją, ale to zadanie udaje się tylko wytrwałym.

Karierę zawodową zaczynamy już w gimnazjum, wybierając klasę o odpowiednim profilu - najczęściej wyboru dokonują za nas wspaniali i wszechwiedzący rodzice, co niestety najczęściej okazuje się totalnym nieporozumieniem. Jeśli nie chcesz po latach obudzić się jako pracownik niespełniony - to zacznij sam planować swoją przyszłość, bo nikt lepiej od ciebie nie wie na czym tak naprawdę ci zależy. Po pierwsze wybierz klasę o profilu tematycznym, który cię fascynuje i jednocześnie będziesz mógł go potem kontynuować w technikum. Pamiętaj przy tym, że nauka w tym typie szkoły gwarantuje kwalifikacje zawodowe w wybranej dziecinie, a także dzięki możliwości podejścia do matury - otwarte drzwi uczelni wyższych.

D.T.-P.


baner
baner
Polecany artykuł

Konferencja IT Academic Day 2015 na UTH Studenckie Koło Naukowe Grupa UTH.NET działające przy Wydziale Informatyki i Matematyki...

x