Radomskie Szkoły Ucz sie lepiej!! - Ponadgimnazjalne - Co za dzień
baner

Ucz sie lepiej!!


Sterty książek, niezliczona ilość notatek, a klasówki i sprawdziany tuż tuż...


Złośliwie - wszystkie w tym samym czasie, a nauczyciele na ogół twierdzą, że to ich przedmiot jest najważniejszy. Jak zorganizować wszystko, aby zaliczyć jak najlepiej, a do tego aby nie był to jedynie słynny system 3xZ (zakuć, zaliczyć, zapomnieć) – a wiedza, którą będziemy przyswajać została w głowie na dłużej i pomocna w przyszłości?

Otóż istnieje kilka prostych sposobów, aby uczenie się było bardziej efektywne. Wiele zależy od dobrej organizacji, racjonalne rozłożenie w czasie materiału, który należy przyswoić, zrozumieć, przetworzyć i zapamiętać przed ważnym sprawdzianem lub egzaminem to połowa sukcesu. Nie należy zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, bowiem natłok materiału, stres wywołany brakiem czasu, powoduje, że nie przyswajamy wiedzy. Kolejnym ważnym aspektem jest motywacja. Ciągłe powtarzanie : „nie dam rady”, „tego jest za dużo”, „jestem na to za głupi/a” sprawia,ze tracimy chęć do nauki, lepszym sposobem jest obudzenie ciekawości, stworzenie wizji nauki jako czegoś przyjemnego, czegoś co warte jest poświęcenia naszego czasu. Z takim nastawieniem łatwiej będzie nam przygotować się do klasówek, sprawdzianów, jak również egzaminów.

Pomieszczenie, w którym uczymy się również powinno być dobrze przygotowane. Przede wszystkim dobrze wywietrzony pokój, komórki mózgu aby prawidłowo funkcjonować potrzebują znacznych ilości tlenu. Miejsce nauki powinno być przyjazne i uporządkowane, co pozwoli bardziej skoncentrować się na zadaniu. Oświetlenie powinno być zorganizowane z lewej strony ciała. Utarło się przekonanie, że czytanie przy słabym oświetleniu może zniszczyć wzrok, jednak ostatnie badania wskazują, że wcale tak nie jest. Co więcej w półmroku nasze oczy są bardziej rozluźnione, co podnosi komfort i szybkość czytania tekstu.

Czas nauki to kolejna ważna kwestia. Należy pamiętać, że umysł efektywnie może pracować jedynie przez 1,5 godziny, po takim czasie należy zrobić minimum 15 minutową przerwę. Ważny jest fakt, że najwięcej zapamiętujemy na samym początku, jak również istotny jest efekt końca – pod koniec „naukowego posiedzenia” nasza zdolność koncentracji znów wraca do wysokiego poziomu. Mitem natomiast jest stwierdzenie, że podczas nauki musimy spokojnie siedzieć, chodzenie, poruszanie się w trakcie uczenia się zwiększa efektywność. Bardzo ważne jest również zaangażowanie wszystkich zmysłów. Słuchanie, dotykanie, rytmiczne podśpiewywanie, rysowanie, debatowanie – wszystkie chwyty dozwolone, wszystkie pomagają uczyć się bardziej efektywnie. Notowanie ma również bardzo pozytywny wpływ na naukę. Notatki ułatwiają koncentrowanie się na przerabianym temacie, lepsze uporządkowanie informacji w naszej głowie oraz zapamiętywanie.

Jak widać jest kilka sposobów, które pomogą przygotować się do trudnego okresu zaliczeń i sprawią, że nauka nie będzie kojarzyła się jedynie ze złem koniecznym.

baner

aleksandra


Polecany artykuł

W mundurze im do twarzy Normal 0 21 false false false...

x