Radomskie Szkoły "Ekonomik" od 10 lat dba o miejsca pamięci - Ponadgimnazjalne - Co za dzień
baner

"Ekonomik" od 10 lat dba o miejsca pamięci


Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych od lat charytatywnie zajmuje się zaniedbanymi grobowcami na zabytkowym Cmentarzem Ewangelicko - Augsburskim w Radomiu. W tym roku nie będzie inaczej. Uczniowie już rozpoczynają przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych. Wtedy też odbędzie się tradycyjna kwesta.

Od 2002 roku Szkolny Klub Europejski, działający przy ZSE, stara się uchronić od zapomnienia i zniszczenia miejsca pamięci na terenie naszego miasta.

- Początki były spontaniczne. 10 lat temu powiedziałam swoim uczniom, że w Radomiu jest cmentarz ewangelicki, wówczas zapomniany i zaśmiecony, gdzie spoczywają całe rodziny pochodzenia niemieckiego, zasłużone dla naszego miasta. Grupa uczniów przyszła ze mną na cmentarz i od razu wzięliśmy się do sprzątania – mówi Bożena Błaszczyk-Ziętek, nauczycielka języka niemieckiego w ZSE, koordynatorka projektu. - Za pierwszym razem uprzątnęliśmy jedynie niewielki fragment. Było tam tyle śmieci, butelki i puszki po piwie, fragmenty sprzętów domowych. Na cmentarzu był z nami ówczesny proboszcz parafii ewangelickiej ks. Dariusz Chwastek, który powiedział, że po tym co tu zobaczyliśmy, na pewno zrezygnujemy i on nas już więcej nie zobaczy. Nie zrezygnowaliśmy, a w tym roku mija właśnie 10 lat zaangażowania uczniów i nauczycieli naszej szkoły na rzecz ewangelickiej nekropolii.

Szkolny Klub Europejski wydał również płytę-cegiełkę na ratowanie nekropolii, zgromadził fundusze na rozbiórkę zdewastowanego domu strażnika na cmentarzu, kupił sprzęt do sprzątania nekropolii.

- Wydaliśmy również informator o cmentarzu w językach polskim i niemieckim. Zebraliśmy także część środków na ratowanie zapadniętego grobu Karola Hoppena, radomskiego malarza i aptekarza, wykonaliśmy tablicę upamiętniającą doktora Adolfa Tochtermana, która została umieszczona na kamienicy przy ul. Piłsudskiego 7, gdzie doktor mieszkał i przyjmował pacjentów – wyjaśnia Bożena Błaszczyk-Ziętek.

W ubiegłym roku Szkolny Klub Europejski przy ZSE oficjalnie został opiekunem grobu - pomnika więźniów obozów koncentracyjnych na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. W szkole cyklicznie odbywają się również spotkania z byłymi więźniami obozów.

Od kilku lat uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych kwestują na cmentarzu 1 listopada. Dotychczas udało im się zebrać 3 tys. 712 zł na renowację grobu rodziny Arnekkerów. W tym roku również będą zbierali datki do puszek, które zostaną przeznaczone na rekonstrukcję zniszczonych krzyży.

Aleksandra Jabłonka/ fot. Szymon Wykrota


Wasze komentarze


baner
baner
Polecany artykuł

Ruszył konkurs „Nic o nas bez nas...” Celem Mazowieckiego Konkursu Tematycznego „Nic o nas bez nas...” jest popularyzacja wiedzy...

x