Kuźnia młodych talentów-MDK

Kuźnia młodych talentów-MDK
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Pracujemy w działach nauki, techniki, rekreacji, a także w dziale artystycznym i muzycznym. Do naszych zadań należy również organizacja imprez masowych.- mówi Elżbieta Sobkowiak, dyrektor MDK-u. Placówka jest zrzeszona w Polskim Stowarzyszeniu Wychowania Pozaszkolnego, którego zarząd mieści się w Krakowie. Zjazdy przedstawicieli ośrodków, działających na takich zasadach jak MDK, odbywały się do tej pory w różnych miastach. W przyszłym roku, w dniach 3-5 października, 10. Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego, odbędzie się w Radomiu.

Opiekę dydaktyczną nad dziećmi i młodzieżą uczęszczającą na zajęcia, sprawuje 54 nauczycieli, którzy pomagają rozwijać pasje swoich podopiecznych dając możliwość spędzenia wolnego czasu w kreatywny sposób. Praca dla tych ludzi jest pasją, trzeba być świetnym pedagogiem żeby zainteresować dzieci zajęciami. Są one nieobowiązkowe więc wszyscy przychodzą do nas dobrowolnie.- mówi Elżbieta Sobkowiak, dyrektor placówki. Pracujemy w działach nauki, techniki, rekreacji, a także w dziale artystycznym i muzycznym. Do naszych zadań należy również organizacja imprez masowych.-dodaje. Do największych przedsięwzięć placówki należy organizacja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej „Rytm i melodia”, a także Biennale plastyczno-fotograficzne „Przyroda” oraz Biennale Grafiki Warsztatowej „Drukarnia wyobraźni”. Ponadto MDK, jako jedyna placówka w Radomiu, zajmuje się koordynacją projektu „Cała Polska czyta dzieciom” od 2003 roku, za którą dyrekcja otrzymała statuetkę oraz odznaczenie. W ramach tego projektu prowadzona jest akcja „Urodziny książkowego misia”, która trwa 2 dni i przyciąga około 200 osób. Dzieciom czytają m.in. aktorzy Teatru Powszechnego w Radomiu, a nauczyciele są przebrani w odpowiednie kostiumy.

W MDK-u działa również chór gospel, który obchodzi w tym roku 5-lecie swojej działalności. Należą do niego uczniowie różnych radomskich szkół, a także osoby dorosłe. Prowadzi ich Iwona Skwarek nauczycielka oraz artystka, która w 2005 roku po kilku latach przerwy, powróciła do MDK-u z koncepcją utworzenia chóru. Do największych osiągnięć grupy należy nagranie płyty, którą można nabyć w formie cegiełki. Zebrane pieniądze przeznaczane są na warsztaty chórzystów.

Warto również wspomnieć o Orkiestrze dętej „Grandioso”, która co roku nominowana jest do udziału w mistrzostwach świata. W ubiegłym roku jej członkowie wzięli udział w zawodach organizowanych w Poczdamie zdobywając 6. miejsce. Organizacja wyjazdu 50-osobowej orkiestry jest dużym i kosztownym przedsięwzięciem. Zanim zespół wyjedzie musi zorganizować kilkudniowe zgrupowanie przygotowawcze. Musimy wynająć dwa autokary dla członków orkiestry oraz dla ich opiekunów i zapewnić im zakwaterowanie. Trzeba również zorganizować przewóz strojów oraz instrumentów, więc koszt takiego wyjazdu na terenie Europy sięga 100 tyś. zł –tłumaczy dyrektorka i dodaje, że zespół musiał wspomóc się kredytem, ponieważ w Radomiu trudno jest zdobyć sponsorów. Z braku środków finansowych orkiestra musiała zrezygnować z zaproszenia do Stanów Zjednoczonych, które było dla nich bardzo dużym wyróżnieniem.

W ramach działania MDK-u organizowany jest cykl kulturalny, który polega na spotkaniach z aktorami grającymi zarówno na radomskiej scenie teatralnej jak i w dużych produkcjach telewizyjnych. Do tej pory byli to tacy aktorzy jak Piotr Adamczyk, Wojciech Kępczyński, a także Marta Wiejak, Janusz Łagodziński i wiele innych. Spotkania odbywają się co roku w sali kameralnej, gdzie aktorzy opowiadają m.in. o swoich rolach.

Placówka odgrywa również ważną rolę w kształtowaniu najmłodszych podopiecznych, którzy uczęszczają do Akademii 5-latka. Przygotowano dla nich salę zabaw edukacyjnych ze ścianką wspinaczkową, która jest udostępniona również w soboty.

Patronką MDK-u jest Helena Stadnicka, w grudniu tego roku przypada 25. Rocznica jej śmierci. Aby uczcić jej pamięć, placówka zorganizuje w ferie zimowe Ogólnopolskie Konfrontacje Taneczne, w których wezmą udział formacje z całej Polski.

Anna Prokop

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy