Tłumacze w każdym urzędzie - Dla petenta - Co za dzień
Radom pod ręką
Informacje drogowe

Tłumacze w każdym urzędzie


Osoby głuche i niedosłyszące na co dzień borykają się z różnymi przeszkodami w normalnym funkcjonowaniu. Jedną  z nich jest brak tłumaczy języka migowego w urzędach i instytucjach. Teraz ma się to zmienić. Prezydent podpisał ustawę o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Sytuacja ma się zmienić na lepsze także w Radomiu.W samym mieście jednak nie jest tak źle. Znajduje się u na kilka urzędów jak: Zakład Ubezpieczęń Społecznych, Urząd Miejski, I Urząd Skarbowy, w których pracuje odpowiednio przeszkolony personel. Sytuacja pogarsza się natomiast wraz z opuszczeniem granic Radomia.
Gdzie więc mają się zwrócić o pomoc takie osoby? Najwięcej z nich korzysta z usług tłumaczy ze Związku Głuchych i Niedosłyszących.
Tak proste by się wydawało z perspektywy osoby słyszącej do załatwienia sprawy jak wizyta u lekarza, wymagają w przypadku niedosłyszących obecności dodatkowej osoby znającej język migowy. Sprawa komplikuje się już całkowicie jeśli głusi są zmuszeni np. stawić się w sądzie, na policji czy w prokuraturze. Wtedy jednak z pomocą idzie biegły sądowy.
Tak naprawdę problem tkwi w tym, że tłumaczy jest za mało. Przecież osoby głuche mają na swojej głowie do załatwienia te same sprawy co słyszący. Jak sami wiemy nie należą one często do najprostszych, mało tego czasem jest ich tak dużo, że powątpiewamy w cały system mechanizmu urzędniczego naszego kraju. Jednak nie będziemy się rozwodzić nad systemem biurokracji w Polsce. Wracając do tematu trzeba dodać, że język migowy jest dosyć trudny. Każdy tłumacz musi stale doskonalić swoje umiejętności. Tym bardziej nowa ustawa ma rację bytu. Dzięki niej nie dość, że ułatwi się życie osobom słabo słyszącym to jeszcze pozwoli się na jeszcze lepsze doskonalenie tłumaczy w swoim zawodzie. Pytaniem jest natomiast czy wprowadzenie w życie  nowego dokumentu  zwiększy ilość tłumacz? Wydawałoby się, że tak Pewności jednak nie ma. Prawdopodobnie będzie to jak zwykle uzależnione od pieniędzy. Wzrośnie zapotrzebowanie, wzrosną też koszty.
Jakby nie było, skoro nowa Ustawa zakłada, że organy administracji publicznej będą musiały zapewnić osobom niesłyszącym tłumacza języka migowego to odpowiednie fundusze też się na to znajdą. Na zakończenie dodajmy jeszcze tylko, ze Ustawa wejdzie w życie 12 kwietnia 2012 roku.

Przemek Janik


Polecany artykuł

Urząd Celny w Radomiu Urząd Celny 26-600 Radom ul.Wrocławska 4 tel. 0-prefix 48 334 31 01, 334 31 00 godziny...

x