Radomianie mistrzami Europy!

Radomski duet udział w turnieju rozpoczął od fazy grupowej. W dwóch pierwszych pojedynkach radomianie pewnie pokonali przeciwników z Austrii i Holandii. A w spotkaniu decydującym o pierwszym miejscu w grupie C zmierzyli się z duńską parą Kristoffer Abell / Martin Trans. We wcześniejszych meczach Duńczycy nie stracili nawet seta, w w pojedynku z Polakami zdołali ugrać zaledwie 19 punktów! Michał Bryl i Kacper Kujawiak wygrali to spotkanie 2:0 (21:10, 21:9) i z kompletem zwycięstw awansowali do kolejnej fazy turnieju.

W drugiej rundzie siatkarze RCS-u Czarnych Radom mierzyli się z Litwinami, Arnasem Rumseviciusem i Lukasem Kazdailisem. Ten mecz był kolejnym pokazem siły naszej pary, która wygrała 2:0 (21:13, 21:16) i awansowała do ćwierćfinału. W nim Polacy zagrali z Niemcami, Niklasem Rudolfem i Clemensem Wicklerem. Pojedynek lepiej rozpoczęli siatkarze zza naszej zachodniej granicy, którzy wygrali pierwszego seta. Ale w kolejnych partiach górą byli radomianie, którzy tym samym dostali się do strefy medalowej.

W półfinale Michał Bryl i Kacper Kujawiak spotkali się z mocnymi Rosjanami, Igorem Velichko i Maximem Sivolapem. Polsko-rosyjski pojedynek był bardzo zacięty. W pierwszej partii bardzo długo utrzymywał się wynik remisowy, dopiero w samej końcówce na prowadzenie wyszli Polacy, którzy wygrali tego seta 21:17. W drugiej partii Rosjanie postawili jeszcze trudniejsze warunki, ale w końcówce biało-czerwoni wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności i wygrali tego seta do 19, a całe spotkanie 2:0.

W wielkim finale rywalami zawodników RCS-u Radom byli Francuzi, Romain Di Giantommasa i Maxime Thiercy. Mecz o złoto było pokazem siły Polaków. Michał Bryl i Kacper Kujawiak spokojnie wygrali pierwszego seta, a w drugiej partii zmiażdżyli rywali dając im zdobyć tylko 12 punktów.

To kolejny wielki sukces radomskich siatkarzy. W 2012 roku Michał Bryl i Kacper Kujawiak zdobyli złoty medal mistrzostw świata do lat 19 w Larance. Dwa lata później radomianie powtórzyli ten sukces w kategorii wiekowej do lat 21. W sierpniu tego roku Bryl i Kujawiak stanęli na drugim stopniu podium seniorskich mistrzostw Polski, gdzie w wielkim finale mocno postawili się naszej eksportowej parze Mariuszowi Prudlowi i Grzegorzowi Fijałce. A teraz zawodnicy RCS-u do listy swoich sukcesów dołożyli złoty medal mistrzostw Europy do lat 22.

- Tytuł mistrzów Europy do lat 22 wywalczony przez Michała Bryla i Kacpra Kujawiaka to olbrzymi sukces radomskiej siatkówki. Ci chłopcy pierwsze siatkarskie kroki stawiali w naszym mieście, a później trafili do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi – powiedział trener RCS-u Radom Mirosław Malec. - Kariera Michała i Kacpra rozwija się wzorcowo. Nasi zawodnicy odnoszą sukcesy w swoich kategoriach wiekowych, a też powoli zaczynają wygrywać z seniorami. Próbkę ich możliwości mogliśmy zaobserwować chociażby na tegorocznych mistrzostwach Polski, gdzie pokonali wiele zdecydowanie bardziej doświadczonych par. A w wielkim finale urwali seta Mariuszowi Prudlowi i Grzegorzowi Fijałce, czyli piątemu duetowi igrzysk olimpijskich w Londynie. Jeżeli Bryl i Kujawiak będą się tak dalej rozwijać to w siatkówce plażowej mogą osiągnąć bardzo wiele – zakończył Mirosław Malec.