Będą kolejne darmowe podręczniki. Dla kogo?

Będą kolejne darmowe podręczniki. Dla kogo?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Powoli zbliża się czas szykowania wyprawki szkolnej. Dla rodziców jest to bardzo duży wydatek, ale ma się to zmienić. W nadchodzącym roku szkolnym 2015/2016 już nie tylko pierwszaki skorzystają  z darmowych podręczników. Od września z bezpłatnych książek i ćwiczeniówek będą się uczyć uczniowie klas drugich i czwartych szkół podstawowych oraz pierwszych gimnazjum. Dla niektórych będzie to duża oszczędność.

W przypadku klas drugich i czwartych szkół podstawowych i pierwszych gimnazjalnych będą to zupełnie nowe książki, kupione na rynku od wydawców. Muszą być wieloletnie,  tzn. nie mogą zawierać miejsc do wypełniania, wpisywania, wycinania, itp. Kupione  w tym roku podręczniki posłużą trzem kolejnym rocznikom uczniów.

Uczniowie klas pierwszych podstawówek otrzymają ten sam podręcznik, z którego w ubiegłym roku uczyli się ich starsi koledzy.

Dyrektorzy szkół zostali zobligowani przez Jolantę Kluzik-Rostkowską - szefową Ministerstwa Edukacji Narodowej, do dołożenia wszelkich starań, aby uczniom  zapewnić ustalone przez szkołę podręczniki i materiały ćwiczeniowe, tak aby mogli  z nich korzystać już z początkiem nowego roku szkolnego, zgodnie z określonym w szkole planem zajęć.

Do 1 września 2017 r. darmowe podręczniki i ćwiczenia dostaną uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów.

To już drugi rok reformy podręcznikowej. 1 września 2014 r. bezpłatny podręcznik „Nasz elementarz” dostali uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. Szkoły dostały natomiast dotację celową na zakup dla nich ćwiczeń. W klasach I i II MEN przygotowało dotację  50 zł na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia. Bezpłatny jest też podręcznik do nauki języka obcego. Szkoła na jego zakup otrzyma 25 zł/dziecko. Natomiast na komplet książek dla ucznia z pierwszej klasy gimnazjum szkoła dostanie 250 zł, kolejne 25 zł na zakup ćwiczeń.

Jedyne, za co rodzic będzie musiał zapłacić, to podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych, jak  np. religia, etyka.


KS, UM fot. cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy