Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu

Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Kolekcja polskiej sztuki współczesnej to dzieła kilku pokoleń artystów, które powstały po 1945 roku. Są to zbiory między innymi tak wybitnych twórców jak: A. Nacht-Samborski, W. Taranczewski, M. Jarema, J. Stern, T. Brzozowski, J. Nowosielski. Dużą grupę eksponatów stanowią unikatowe rysunki i grafiki między innymi takich artystów jak: J. Panek, J. Kraupe, St. Fijałkowski, H. Chrostowska. Wystawę wzbogacają również dzieła artystów polskich tworzących na emigracji: J. Czapskiego, St. Janikowskiego i S. Frenkla. W muzeum można podziwiać także kolekcję rzeźb oraz prace radomskich plastyków.

Od początku lat dziewięćdziesiątych Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu z sukcesem prowadzi akcję pozyskiwania darów do kolekcji. Darczyńcami są zazwyczaj sami twórcy lub ich rodziny. Warto wspomnieć, że kolekcję muzeum wzbogaciły również dary od Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Dzięki darczyńcom powstała również mała kolekcja sztuki międzynarodowej.

Cyklicznie, zazwyczaj latem do muzeum powraca wystawa pod tytułem „Kolekcja” - wówczas to na muzealne sale powracają obrazy i rzeźby oraz inne zjawiska, prezentujące twórczość artystów należących do pokoleń klasyków polskiej sztuki współczesnej. Prezentowane są wtedy eksponaty obrazujące nurt abstrakcji geometrycznej, nadrealizm i modernizm.

Muzeum prowadzi współpracę z innymi ośrodkami w Polsce, z tego tytułu kilka razy w roku prezentuje swoje dzieła poza Radomiem. Jednak na co dzień można podziwiać unikatowe zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, a dodatkowym atutem jest wstęp wolny w każdą niedzielę.Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu

Rynek 4/5, 26-600 Radom


Zdjęcia i materiały wykorzystano w artykule dzięki uprzejmości Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

A.J.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy