Czy potrzeba nam murali?

Czy potrzeba nam murali?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


W poprzednim roku, na oficjalnym otwarciu muralu z okazji 40. rocznicy Czerwca '76 zgromadziło się wielu zainteresowanych. Do Budżetu Obywatelskiego 2018 radomianie zgłosili aż pięć projektów związanych z muralami. Nie od dziś wiadomo przecież, że estetyka otoczenia ma wpływ na zadowolenie znajdujących się w niej osób. Nasuwa się pytanie czy Radom i jego mieszkańcy zyskają na wprowadzeniu w tkankę miejską tzw. sztuki ulicy?

Czy sztuka w przestrzeni publicznej jest potrzebna? Jakie korzyści daje miastom street art? Czy liczba murali w Radomiu się powiększy? Czy Radom potrzebuje więcej murali? Czy powstanie szlak street artu? Między innymi o tym dyskutowano podczas poniedziałkowej debaty.

Postawy patriotyczne, ekologia, upamiętnianie wielkich ludzi czy wydarzeń lub też zwracanie uwagi na problemy społeczne. To tylko przykładowe tematy, które mogą poruszać murale. Podczas spotkania w Łaźni przybyli mogli zobaczyć jak prezentują się takie prace w innych miastach. - Czy miasto potrzebuje murali? A czy kobieta potrzebuje biżuterii? - pytał podczas debaty Marcin Rutkiewicz, prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej. Omówiono również problemy wiążące się z tego typu sztuką, choćby takie jak prawa do powielania wizerunku muralu, czy też to kto za utrzymanie muralu będzie odpowiadał.

Niestety na debacie zabrakło najbardziej zainteresowanych, czyli przedstawicieli radomskich artystów.

W debacie wzięli udział:

Marcin Rutkiewicz - prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Moje A w Nim. Twórca i kurator Galerii Forty/Forty. Członek Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Współautor z Elżbietą Dymną publikacji albumowych Polski outdoor (Warszawa 2009), Polski street art. (Warszawa 2010), Między anarchią a galerią (Warszawa 2012), Galeria Forty/Forty (Warszawa 2015) oraz (z T. Sikorskim) Graffiti w Polsce 1940–2010 (Warszawa 2011).

Dariusz Paczkowski – prezes Fundacji Klamra, działacz społeczny, założyciel i były współpracownik wielu organizacji pozarządowych, grafficiarz, performer, animator życia kulturalnego, koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka, LGBT i ekologii oraz praw zwierząt i przeciwko szczepieniom dzieci. Były działacz organizacji: Front Wyzwolenia Zwierząt, Grupa Trzecia Fala, Fundacja Inna Przestrzeń, Fundacja Ekologiczna ARKA oraz Klub Gaja.

Aleksandra Wójcik - założycielka nieformalnej grupy "Akcja: Wywalczmy murale dla Radomia"

Daria Żurowska – dziennikarka radiowa

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy