BTS Broń Radom

BTS Broń Radom
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Powstanie klubu datuje się na rok 1926. Ma to związek z rozwojem sportu fabrycznego w Radomiu przez Koło Kulturalno-Oświatowe Państwowej Wytwórni Broni. To właśnie w tym czasie pojawił się Klub Kolarzy i Motocyklistów „Broń”, który w późniejszym okresie przekształcił się w Klub Sportowy „Broń” przy Państwowej Fabryce Broni. I to właśnie on stawał się powoli największym klubem sportowym Radomia. Ilość kolejnych sekcji stale rosła. Na „Broni” trenowano strzelectwo, łucznictwo, tenis ziemny, siatkówkę oraz boks, a pierwszym prezesem został Jan Janiszewski.

Przełomowym momentem w historii „Broni” było opodatkowanie załogi Państwowej Wytwórni Broni w wysokości 0,5 procenta od zarobków. Dzięki temu zarząd klubu mógł przystąpić do budowy stadionu sportowego przy ul. Narutowicza. W pierwszej kolejności wybudowano tor kolarski, na którym już w 1930 r. rozgrywano zawody. Później przyszła kolej na boisko piłkarskie, bieżnię, skocznię, rzutnię, strzelnicę i boiska do piłki siatkowej. Rozpoczęto także budowę basenu pływackiego o wymiarach 50 na 25 m. Jednak czasy świetności dla „Broni” dopiero miały nadejść.

Najlepsze lata dla rozwoju klubu przypadły na okres powojenny. To właśnie wtedy „Broń” stała się klubem patronackim Zakładów Metalowych. Także wtedy prawdziwy rozkwit przeżywała sekcja bokserska. W 1957 r. młody i niedoświadczony radomski pięściarz Kazimierz Paździor pojechał na Mistrzostwa Europy do Pragi. W ówczesnej Czechosłowacji wywalczył złoty medal. Kibice w Radomiu zaczęli interesować się boksem na dobre. Jednak na kolejny wielki sukces musieli poczekać trzy lata. Kiedy Feliks Stamm powołał do kadry olimpijskiej Kazimierza Paździora nadzieje fanów boksu w Radomiu ponownie odżyły. Radomianin nie zawiódł. W 1960 r. w Rzymie zdobył złoty medal olimpijski! Pokonał w walce finałowej przedstawiciela gospodarzy Włocha - Sandro Lopopollo.

Po sukcesach Paździora rosły kolejne pokolenia młodych pięściarzy. Jednak pozostał on do dziś jedynym złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w boksie, który pochodził z Radomia. Największym sukcesem drużyny bokserskiej był natomiast awans i występy „Broni” w ekstraklasie w połowie lat 80 ubiegłego wieku.

Ten historyczny wynik wywalczyli młodzi bokserzy: Paweł Gac, Mirosław Górka, Adam Jabłoński, Sławomir Żeromiński, Tomasz Stefański, Błażej Markwat, Rafał Gębura, Lech Tomasik, Andrzej Wygonny, Sławomir Kruszniewski, Bogdan Wieczorek, Stanisław Czerniszewski, Dariusz Jędruszko, Krzysztof Bury, Mirosław Wieczorek, Sławomir Szczęk, Aleksander Krajewski. Ich szkoleniowcami byli Henryk Kozieł i Kazimierz Budkus. Ponadto przed pierwszoligowym sezonem drużyna z Radomia została wzmocniona o Piotra Dorsza i Jana Wałejkę. Do ekipy dołączyli również: Sebastian Gruszczyński, Tomasz Markowski i Tomasz Zaręba.

BTS 1926 „Broń” Radom kształci obecnie kilkunastu młodych pięściarzy. Ich obecni szkoleniowcy Adam Jabłoński i Paweł Gac starają się nawiązać do czasów świetności sekcji. Mimo ciągłych kłopotów finansowych zajęcia odbywają się regularnie, a przedstawiciele „Broni” jeżdżą po całym kraju, zdobywając kolejne tytuły na ringu. Z kart najnowszej historii pięściarstwa warto przypomnieć, że zawodnik BTS-u Michał Cieślak zdobył tytuł Młodzieżowego Mistrza Polski w 2011 r. oraz srebro na Mistrzostwach Polski Seniorów w 2012 r. Dużym sukcesem jest też drugie miejsce Mistrzostw Polski Juniorów, które zdobył w tym roku Krystian Kopytowski. Kolejny przedstawiciel klubu - Wojciech Peryt w ciągu trzech ostatnich lat stawał systematycznie na podium Mistrzostw Polski Seniorów. W 2010 roku zdobył brązowy medal, rok później wywalczył srebro, a w tym roku ponownie sięgnął po brązowy krążek Mistrzostw Polski.

źródło: Broń Radom

Przemysław Janik

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy