Książka dziełem sztuki? Dlaczego nie?!

Książka dziełem sztuki? Dlaczego nie?!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Dowód na innowacyjne podejście do książki stanowi twórczość Briana Dettmera, który specjalizuje się w niekonwencjonalnej rzeźbie z papieru. Jego prace cechuje niezwykła skrupulatność, wręcz chirurgiczna precyzja, dzięki czemu książka staje się pełnowymiarowym dziełem sztuki i tym samym zyskuje nowe wcielenie, a niekiedy drugie życie.
Amerykański artysta studiował w Columbia College. Swoje życie związał z Atlantą. Sławę zyskał dzięki bloggerom, którzy publikowali zdjęcia jego prac na łamach stron internetowych. Artystyczne transformacje książek Briana Dettmera aktualnie można zobaczyć na wystawach, w muzeach sztuki, przede wszystkim w USA.

Rzeźby z papieru stają się coraz bardziej popularnym nurtem we współczesnej sztuce. Jest to stosunkowo młody kierunek, gdyż pierwsza zbiorowa wystawa książkowych rzeźb odbyła się w 2009 roku, w Bellevue Arts Museum i liczyła niemalże 31 prac. Nadpisywanie nowej treści lub narzucanie wieloznaczności czy wielowarstwowości artystycznej możemy uznać za nowoczesne odzwierciedlenie starożytnego palimpsestu, czyli dzieła z nadpisaną treścią. Technika wykonywania tego typu rzeźb jest dowolna: kolaże, wycinanki oraz wyklejanki. Pozwala to w pełni wykorzystać inwencję twórczą i przekształcić zapomniany wolumin w niezwykłą wizję czy historię, odzwierciedlającą duszę i istotę książki, która towarzyszy człowiekowi od stuleci.

Piękno i kunszt rzeźb Briana Dettmera najlepiej ukazują zdjęcia jego prac.

Źródło zdjęć: www.braindettmer.com

D.T.-P.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy