"Historia jednej topoli" Głowińskiego - WYNIKI

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Książkę wygrała Agnieszka Szulc. Gratulujemy!


"Historia jednej topoli" to czwarta pozycja w dorobku literackim Michała Głowińskiego o charakterze wspomnieniowym. W tym wypadku bohaterem opowieści jest Miasteczko z lat dzieciństwa autora, które leży nieopodal Warszawy. Autor wspomina ludzi, z którymi zetknął się w dzieciństwie i młodości, portretując czasem tragiczne, czasem zabawne, czasem groteskowe postaci. Okupacyjny kataklizm zmienia wszystko - odchodzą ludzie, jednych czeka śmierć, inni zaczynają nowe życie na Antypodach, niektórzy zamykają się we własnym świecie, pełnym lęków i obsesji. Barwne Miasteczko szarzeje, jak wszystko w PRL-u. Tętniący dawniej życiem, wielowiekowy dom podupada.

W tej książce bohaterem nie jest autor, lecz świat z jego przeszłości. Głowiński zmaga się w niej z pamięcią, która potrafi płatać figle. I niekiedy okazuje się, że jest ona niedoskonała i prowadzi selektywną klasyfikację wspomnień.


Michał Głowiński (ur. 1934) pisarz, eseista, wybitny teoretyk i historyk literatury, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN oraz autor tekstów o polskiej nowomowie i propagandzie komunistycznej, a także książek opartych na wątkach autobiograficznych, m.in.: Czarne sezony (nominowane do Nagrody NIKE `99).

Dorota Trojanowska

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy