Muzeum -kolekcja

Muzeum -kolekcja
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Od 22 lipca rusza remont piwnic Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, który potrwa do końca sierpnia. W planach jest pomalowanie ścian i odświeżenie pomieszczeń. Na ten czas wystawa „Był zamek” zostanie przeniesiona do budynku stuki współczesnej – domu Gąski i Esterki. W późniejszym terminie zaplanowane jest również przeniesienie wystawy „Piotrówka. Pamięć rodowodu”, czym muzeum chciałoby zaakcentować związek tych dwóch kamienic z historią Radomia oraz wyrazić chęć swojego dalszego funkcjonowania na terenie należących do Urzędu Marszałkowskiego obiektów. Muzeum chciałoby przekształcić w przyszłości te budynki w oddział Muzeum Historii Radomia, kiedy współwynajmująca budynki Elektrownia przeniesie się do swojej nowej siedziby w przyszłym roku i zrezygnuje z wystawianiem tu swoich wystaw sztuki współczesnej.


Muzeum Historii Radomia przedstawiałoby całościową historię miasta od jego pradziejów do czasów współczesnych. W przedsięwzięciu uczestniczy pan Aleksander Sawicki, który posiada wiele ważnych eksponatów, choć to muzeum posiada 90% potrzebnych im elementów wystawy. Dyrekcja muzeum liczy również na współpracę władz miasta.


- Bardzo żałujemy, że sztuka współczesna od nas odchodzi, powiedział pan Adam. Jak mówi dalej, muzeum nie chciałoby jednak całkowicie zrezygnowany ze sztuki współczesnej. Z posiadanego 1000 obiektów zostało wydzielone około 200, które będą stale wystawiane. Również Elektrownia dostanie od muzeum eksponaty, chociaż z głową, aby unikną sytuacji, w której muzeum chciałoby przedstawić historię miasta aż do końca XX wieku, a miałoby eksponaty zaledwie do końca lat 50. Zamysł jest taki, aby muzeum skupiało się na historii miasta od początku do końca XX wieku, Elektrownia zaś na współczesności i czasach przyszłych. Warto wspomnieć, że w zbiorach muzeum aż 1/7 stanowi właśnie sztuka współczesna, resztę zaś historia, archeologia, numizmatyka i inne.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy